Kes aias? Mesilased aias!

30. aprill 2025
Posted in Mesiniku elu
30. aprill 2025 Andres Tamla

Kes aias? Mesilased aias!

Aprilli suurim saavutus me mesilas oli kahtlemata karuaedade rajamine. Jah, pikalt võtsin hoogu, aga ega siin muud lahendust ei ole. Tuleb ära teha! Kiidan Tarmo Jaaniskit ja Paradiisi Mesilat – karuaedade rajamine koos nendega oli väga sõbralik ja ladusalt kulgenud koostöö. Tellisin neilt täisprojekti ja nüüd on meil püsti neli karuaeda. Ja endal ka aia ehitamine selgem. Algul mõtlesin need aiad ise teha, aga kuna algaja karuaiaehitaja jaoks on selles võrrandis ikka väga palju tundmatuid, siis tasub õppida asjatundjatelt.

Kes aias? Olger on aias, Kristi aia kõrval. Karu jääb nüüd loodetavasti aia taha.

Kui aiad püsti, kolisime mesilasi uutesse gruppidesse. Üks neist saab olema üsna sügavas metsa sees. Inimesi seal ei ole, aga autoaknast nähtud põdrad lähevad uusi naabreid ilmselt varsti uudistama.

Naabrid.

Kodu juurde tegime suurema karuaia. Siinsamas, teisel pool kuuski, käis märtsi lõpus karu. Siin saab olema nö turvaaed, kuhu pered tuua, kui kuskil läheb ebaturvaliseks; usun, et siia mahub 40–50 peret talvituma.

Olger ja Kristi kolivad peresid uude taruaeda. 

Jõudsime teha ka muid mesindustöid: pesta, desoda, raame ette valmistada, suureks kevadeks inventari valmis panna ja peresid laiendada.

Henrik ja Kristi valmistasid ette paarumistarude raame.

Ja pesid põhju ja korpuseid; ka üks torn sügisel pesemata jäänud sööginõusid ilmus välja ja sai nüüd puhtaks pestud.

Henrik peseb sööginõusid.

Siin on laiendamisega hiljaks jäädud.

Tavapäraselt toimub laiendamine hiljem, aga loodus oli märtsis 2 nädalat tavapärasest ees: kui tavaliselt alustavad võililled  10.-13. mail, siis nüüd olid esimesed võilill-pioneerid linnas asfaldipragudes rivis  18. aprillil. Toonekured tulid 6. aprillil, sookured 16.03. Ka karu alustas varem, märtsi lõpus, tavaliselt ei ole teda mesilas enne aprilli keskpaika näha … Aprillis saabunud jahe periood aga ühtlustas looduse arengut.

Kuidas sellisel ajal laiendada? Peab mõtlema ja kindlasti mitte juhinduma sotsiaalmeediast – kui kogenud mesinikud, näiteks Heiki, laiendavad praegusel jahedal ajal mitme korpusega korraga, siis see ei tähenda, et sina pead sama tegema; see tähendab lihtsalt seda, et Heiki läheb reisile ja laiendab ette. Sina laienda ikka vastavalt sellele, mis sinu tarus toimub.

Näiteks kui sisse vaadates näed, et perel on nii kitsas, et juba kupualgedki tehtud, siis laienda. Ka meil oli selliseid – kupualgetesse munetud ei olnud, aga mesilaste mass oli hämmastavalt suur. Mesilaste arv peredes on erinev: on väikseid, keskmisi ja mõned suured pered. Seega üldine juhtnöör: kui on jahe periood, siis pigem oota laiendamisega. Korpustarudel võib jahedal ajal laiendada pigem alla, nö esimeseks korpuseks. Soojemal kevadel võib laiendada peale, st kolmandaks korpuseks (kui pere talvitus 2 Farraril).

 

Kui kahtled, kas laiendada või mitte, siis tõsta alumine korpus põhja peale püsti – kui mesilastest jääb rippuma “habe” või on juba ehitatud kärgi põhjale, peab peret laiendama.

Ja veelkord – vesi on kevadel mesilasperedele eluliselt oluline. Üks meie grupp sai uue koha kraavi lähedal. Huvi oli suur!

Jahedate ilmadega mesilased nektarikorjele ei lähe, vaid hangivad puhast vett haudme jaoks.

Maapind sumises veetoojatest.

Vahele õppemiseks küsimus: mis selle kärjega siin pildil juhtunud on?

Vastus: see on söödakärg tarust, kus on röövimas käidud. Sellele viitavad kaanetisele sisse näritud augud. Mesilased, kes kärjel kõnnivad, on vargad – raputa kärjed tühjaks ja korista potentsiaalne haiguskolle ära.

Tublid praktikandid: Kristi, Olger ja Mailis kl 9 õhtul, kui päeva lõpetasime.