Tänavu on mitme mesinikuga rääkides kuulda olnud, et perede söödatarvidus olnud keskmisest suurem. Ka meie mesilas on see nii. Eriti kehvasti on talvitunud väikesed pered. Tegin eelmisel sügisel katse tuua üle talve need mesilasemad, keda ma suve jooksul ära vahetada ei jõudnud – panin nad iduperedes talvituma, kahel korpusel, 4 + 4 Farrari raami üksteise peal. Nüüd on katse tulemus käes – taolisel neljaraamilisel on talvitumine kehv. Järelikult peab varuema pered sügiseks nii suureks saama, et saab nad talveks suuremasse korpusse tõsta. Juba 6-raamilisel (st 6 + 6 Farrari raami) on suurem tõenäosus ellu jääda. Kõige parem on talvitumine 10raamilises peres, st 10 +10 Farrari raamil.
Märtsi viimase nädalal käisimegi praktikantidega söödavarusid kontrollimas. Eriti tähelepanulikult vaatasime üle need väikesed pered, kes ühe söödaampsu olid kaks nädalat tagasi juba saanud. Toona andsime peredele esmaabi, tellitud kandi polnud siis veel saabunud ja nii lõikasime olemasolevad söödapakid tükkideks. Nüüd saime hädaabi tühjad pakid ära võtta ja suured, kahekilosed kandipakid peale panna.
Tühi pakk ära, täis pakk asemele: abiks on praktikant Enely. Kui mesilased on ees, võib neid vaikselt eemale puhuda, et mummud kandipaki ja raamide vahele ei jääks.
Mesilaste jaoks pole vahet, kas kandipakile on tehtud üks sirge lõige, H-tähe kujuline ava või ümmargused augud – peaasi, et mesilased toidule ligi pääseksid. Jälgima peab, et taru katus kandipaki peal kiikuma ei hakkaks. Meil on selleks 10-raamilistel puidust kraed, need tõstan korpuse peale, et kandi jaoks tekiks lisaruum. 6-raamiliste tarude jaoks kraed pole, neile tõstan söödanõu tagurpidi peale.
Ilmselt läheb veel 2-3 nädalat, kuni tekib korje. Kui mesilased kandit selleks ajaks ära pole tarvitanud, kaob neil selle vastu huvi. Sellest pole midagi, sest järelejäänud kandit saab kasutada paarumistarude söödaks.
Seega – mesinik, mine kevadpühade paiku mesilasse ja kontrolli, ega keegi su väikestest hoolealustest lisasööta ei vaja! Suurte peredega ei tohiks probleemi olla, aga väiksemad pered võivad vajada mesiniku hoolt. Ohtlik aeg on just enne pajukorje algust: emad juba munevad, pered vajavad rohkem süüa, väljast aga saadakse soodsate ilmadega esialgu vaid sarapuu õietolmu.
See pere on nälga jäänud: kärg on söödast tühi, mummud on pugenud kannudesse ja neis surnud.
See pere on elus ja vajab lisasööta.
Sellesse nädalasse jäi ka nende perede ümbertõstmine, kelle korpuseid nugised või rähnid olid lõhkunud. Pole ideaalne aeg raame ümber tõsta, aga mis sa teed, kui tuul puhub läbi ja hiired pääsevad vabalt sisse-välja jooksma. Pigem siis ikkagi süda kõvaks teha ja tõsta pere jaheda ilmaga tervesse korpusse.
Mesilased auklikuks toksitud tarus: tuleb mummud tervesse tarru ümber tõsta!
Kogemus ütleb, et varsti jõuab kätte aeg, mil tarude vastu hakkavad huvi tundma suuremat sorti nelja- ja kahejalgsed. Mullu toimus esimene karurünne meie mesilas 13. aprillil.